100 günlük eylem planı hazır
04.07.2019

Kentsel dönüşüm, imar ve diğer hizmetlere ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Başkan Arıkan; “Kentsel dönüşüm, üstyapı, yeni hizmet binası gibi önemli projelerin de arasında yer aldığı 100 günlük eylem planımız hazır. Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız. Yapacağımız hizmetlerle hem ilimizin sorunlarını çözmek hem de vatandaşımızın gönlüne dokunmak istiyoruz”

Kentsel dönüşüm, imar ve diğer hizmetlere ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Başkan Arıkan; “Kentsel dönüşüm, üstyapı, yeni hizmet binası gibi önemli projelerin de arasında yer aldığı 100 günlük eylem planımız hazır. Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız. Yapacağımız hizmetlerle hem ilimizin sorunlarını çözmek hem de vatandaşımızın gönlüne dokunmak istiyoruz”

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, beraberinde Başkan Yardımcıları Yaşar Demir, Ahmet Altunhan ve Orhan Bozgan ile birlikte kentte görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Başkan Arıkan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, belediye hizmetlerini büyük bir özveri ve heyecanla yürüttüklerini vurguladı.

Kentin öncelikli hizmetlerinin olduğunu ifade eden Arıkan, “Sorumluluğumuzun ve omuzlarımıza binen yükün farkındayız. Bu noktada bizi bekleyen çok yoğun bir gündem var. İlimizin çok acil öncelikli işleri var. Vatandaşlarımızın talep ve beklentilerini göz önünde bulundurarak, ilimizin önceliklerini dikkate alarak bir planlama yaptık. Yakın zamanda 100 günlük eylem planımızı kamuoyuna açıklayacağız. Akabinde bir yıllık eylem planımızı da paylaşacağız” dedi.

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Kültür Mahallesi’nde hayata geçirilecek olan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’ne dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Arıkan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projede sorumluluk aldığını ve gerekli desteği sağlayacağını söyledi.

Arıkan, “Genel Başkan Yardımcımız Cevdet Yılmaz, Milletvekilimiz Feyzi Berdibek ve Valimiz Kadir Ekinci ile birlikte kentsel dönüşüm projesine yoğunlaştık. Bu projenin sadece belediyenin sorunu olmadığı, memleketimizin öncelikli sorunu olduğu bilincinde olarak çok ciddi bir işbirliği ve dayanışma içerisindeyiz. Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile projeyi görüştük. Bu projenin kentin öncelikli sorunu olduğunu, aciliyet gerektiğini belirterek, bakanlığımızın muhakkak müdahil olmasını talep ettik. Sayın Bakanımız projede sorumluluk alacaklarını, belediyeyi yalnız bırakmayacaklarını ilettiler. Tüm süreçle ilgili bir çalışma yapmamızı talep ettiler. Belediye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın teknik ekibi ortak bir çalışma yürüttü ve tüm bilgi ve belgeler Bakanlığa iletildi. Yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanımızla tekrar görüşeceğiz. İnşallah bu görüşmenin neticesinde gerekli açıklamaları da yapacağız. Temel hedefimiz, bir yol haritası çizerek projemize start vermek ve en yakın zamanda hak sahiplerimizin konutlarına kavuşmasını sağlamaktır” diye konuştu.

Yeni Belediye hizmet binası

35 dönümlük askeri alanda inşa edilecek yeni belediye hizmet binasıyla birlikte ana yol ve caddelerin genişletileceğini ifade eden Arıkan, “Belediye hizmet binamızın en yakın zamanda temelinin atılması, projenin biran önce tamamlanması için gerekli finansal kaynağı sağlamaya çalışıyoruz. Mevcut projeye ek olarak yeni protokoller hazırlıyoruz. Belediye binamızla birlikte Kültür kavşağı, Ankara Büyükşehir Belediye İlkokulu kavşağı ve postane kavşağını genişletmeyi planlıyoruz” dedi.

Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi

Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temellerinin atıldığını müjdeleyen Başkan Arıkan, “En uygun zamanda resmi temel atma töreni gerçekleştireceğiz. Bu projeyi kısa sürede tamamlayarak, engelli kardeşlerimizin hizmetine sunacağız” dedi.

Beşyol Katlı Otopark Projesi

Eski köy minibüs garajının dönüştürülmesi noktasında gerekli çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Başkan Arıkan, şunları söyledi: “Alanda katlı otopark ile yeni ticari alanlarının yapılması için çalışmalarımız sürüyor. Bu hususta gerekli toplantılarımızı yaptık, kiracı vatandaşlarımıza tebligatlarımızı yazdık. Oradaki esnaflarımızın taşınma işlemi tamamlandıktan sonra projemize start vereceğiz.”

İmar uygulamaları

İmar noktasında hassas davrandıklarını, tüm dosyaların incelendiğini, mevzuata uymayan uygulamalara asla müsaade edilmeyeceğini vurgulayan Başkan Arıkan, şunları söyledi: “Tüm hizmetlerimizi yürütürken, adaletli ve eşit olacağız. Bir tek kişiye bile ayrıcalık tanımak, ondan sonra gelen herkesin hak sahibi yapmak demektir. Bu çerçevede imar uygulamalarının yeniden gözden geçirilmesi, varsa eksikliklerin tamamlanması, imar planına uymayan işler varsa müdahale edilmesi noktasında ciddi bir şekilde çalışıyoruz. İncelemeleri tamamlanarak, ruhsat ve gerekli izinleri verdiğimiz dosyalar olduğu gibi ruhsat verilmeyecek dosyalar da var. Meclise taşımamız gereken bazı dosyalar var. Eğer çap yanlış verilmişse, ruhsatında sorun varsa, mevzuata uymayan işler varsa biz bunlara müsaade etmeyeceğiz. Diğer yandan tüm işlemleri mevzuata uygun olan dosyalar da hızlıca işlemlerden geçirilir ve kişi veya firmanın hızlı bir şekilde işine başlamasına olanak sağlanır.”

Üstyapı çalışmaları

Üstyapıdaki eksikliklerin belirlendiğini, maliyetlerin çıkarıldığını, ihale ve diğer işlemlerin tamamlanmasıyla kapsamlı bir şekilde start verileceğini vurgulayan Başkan Arıkan,“Anayollar, cadde ve sokaklar başta olmak üzere tüm eksiklikleri tespit ettik. Üstyapıya start verince ana yollar başta olmak üzere trafiğin yoğun olarak sağlandığı caddeleri BSK asfalt ile kaplayacağız. Yine doğalgazdan bozulan yollar ile öncelikli bölgelere ağırlık vereceğiz. İlimizin genelini kapsayacak şekilde çalışmamızı yaptık. Yıllara sair tüm yollarımızı sıcak asfaltla buluşturarak, üstyapıdaki tüm eksiklilerimizi gidereceğiz” dedi.

Toplantı, soru cevap faslıyla sona erdi.