İlave kaynak arayışları başladı
02.08.2019

Kentin içme suyu ihtiyacını karşılamak için ilave kaynak arayışına giren Başkan Arıkan, Kartal Dağı’nın eteklerinden akan kaynak suyunu inceledi.

Kentin içme suyu ihtiyacını karşılamak için ilave kaynak arayışına giren Başkan Arıkan, Kartal Dağı’nın eteklerinden akan kaynak suyunu inceledi.

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Kürük isale hattına ilave kaynak sağlama arayışları kapsamında Karlıova’nın Kartal dağı eteklerinde incelemelerde bulundu.

Teknik ekibiyle birlikte kilometrelerce yürüyerek suyun aktığı güzergâhı takip eden Arıkan, saha incelemesi ve ön araştırma yaptı.

Teknik incelemenin ardından İlçeye bağlı Kaynak Köyü’ne geçen Arıkan, burada vatandaşlarla bir araya gelerek kaynak suyu hakkında bilgi aldı.

Ön araştırmanın ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Başkan Arıkan, Kartal Dağı eteklerinden akan suyun doğal ve içebilir seviyede olduğunu söyledi.

Başkan Arıkan, “İlimizin içme suyu ihtiyacını karşılamak için ilave kaynak arayışlarımız sürüyor. Gerek Metan bölgesinde gerekse Karlıova bölgesinde incelemelerde bulunuyoruz. Bu kapsamda teknik ekibimizle birlikte Kartal Dağı eteklerinde ön araştırma yaptık. İlçeye bağlı Kaynak ve Bahçe köylerine akan su, kısmen bahçe ve arazi sulamasında kullanılıyor. Kalan tüm kaynak tamamen boşa akıyor” diye konuştu.

“Kürük hattına ilave kaynak sağlanabilir”

Kürük isale hattında yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan kaynaktan ilave alınabileceğini ifade eden Başkan Arıkan, şunları söyledi: “Burada yaptığımız teknik inceleme sonrasında bu kaynaktan Kürük isale hattımıza saniyede 300 litre olacak şekilde ilave kaynak alabileceğimizi ön görüyoruz. Bu kapsamda DSİ ve ilgili kurumlarımızla geniş kapsamlı bir araştırma yapacağız. Alanda fizibilite araştırması yapılacak ve olumlu sonuç alınması halinde Kürük isale hattımıza ilave kaynak sağlanacak. Yaptığımız ziyaret ve incelemelerde bizlere destek olan Karlıova Belediye Başkanımız Veysi Bingöl ve İl Encümenimiz İbrahim Tutal’a; ilgi ve muhabbetlerinden dolayı köy sakinlerimize teşekkür ediyorum.”