Kalıcı çözümler üretiliyor
24.01.2020

Bingöl Belediyesi, Yekmal bölgesindeki 23 yıllık içme suyu sorunu ile Bahçelievler, İnalı, Yeni Mahalle, Simani, Mirzan ve Yeşilyurt mahallelerinde içme suyu problemi yaşayan vatandaşların sorunlarına kalıcı çözümler getirdi.

Bingöl Belediyesi, Yekmal bölgesindeki 23 yıllık içme suyu sorunu ile Bahçelievler, İnalı, Yeni Mahalle, Simani, Mirzan ve Yeşilyurt mahallelerinde içme suyu problemi yaşayan vatandaşların sorunlarına kalıcı çözümler getirdi.

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü, Su ve Kanalizasyon İdaresi (BİSKİ) Müdürlüğü’nün 2019 yılı faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

BİSKİ Müdürlüğü’nce yıl içerisinde gerçekleştirilen çalışma planıyla birçok sorunun ortadan kaldırdığı belirtilen açıklamada, yeni isale hatlarıyla içme suyu problemlerinin çözüme kavuşturulduğu vurgulandı.

23 YILLIK SORUN ÇÖZÜME KAVUŞTURULDU

Belediye Başkanı Erdal Arıkan’ın talimatıyla Simani Mahallesi Yekmal bölgesindeki içme suyu probleminin çözüme kavuşturulduğu belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi: “Bahse konu bölgede 23 yıldır içme suyu problemi yaşayan vatandaşlarımız için 23 tonluk terfi deposu inşa edildi, içme suyu hatları bakımdan geçirildi ve vatandaşlarımızın içme suyu problemi çözüme kavuşturuldu.”

6 MAHALLEDEKİ SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Kent genelinde farklı mahallelerde yaşanan kısmi içme suyu sorunlarına çözümler getirildiği belirtilen raporda, “Bahçelievler, İnalı, Yeni Mahalle, Simani, Mirzan ve Yeşilyurt mahallelerinde içme suyu problemi yaşayan vatandaşlarımız için yeni hatlar döşenerek kalıcı çözümler getirildi” denildi.

Kenti besleyen hatlardan biri olan Kürük isale hattının sel baskınları ve heyelanlarından korunması için 28 metre istinat duvarı inşa edildiği vurgulanan raporda, diğer çalışmalara dair şunlar aktarıldı: “Kasmanda bulunan mezarlıktaki su sorunu için 18 tonluk terfi deposu yapıldı. Simani Mahallesi gavur deresi içinde bulunan su hattında 30 metre beton gömlekleme çalışması yapıldı. Metan deposunda tahliyeden taşan suyun mirzan deposuna taşınması için yeni hat yapıldı. Metanda gölet yapımı ve su isale hattı arızalarının çözümü ve onarım çalışması ve diğer ek kaynakların ilavesi için etüt projeleri yapıldı. Karlıova köyleri olan kaynak ve bahçe köyünde yeni gölet yapımı etüt ve proje çalışmaları yapıldı. İçmeler TOKİ Mahallemizin su sorunu, İtfaiye deposu ile Simani Mahallesi arasında bulunan asbest borunun değişimi ve yeni hat yapımı ile Çapakçur Viyadüğü altında bulunan su isale hattının arızalara karşı daha dayanıklı olması için yeni çelik boru yapımı projeleri yapıldı. Farklı mahallelerimizde vatandaşlarımız için yeni su ve kanalizasyon hatları çekildi.”