Toplu taşıma araçları dezenfekte edildi
14.04.2022

Bingöl Belediyesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların yoğun olarak kullandığı halk otobüslerini ve yolcu duraklarını dezenfekte etti. Planlı bir şekilde devam edecek olan mücadele kapsamında içme suyu depoları, parklar ve toplu yaşam alanları dezenfekte edilecek.

Bingöl Belediyesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların yoğun olarak kullandığı halk otobüslerini ve yolcu duraklarını dezenfekte etti. Planlı bir şekilde devam edecek olan mücadele kapsamında içme suyu depoları, parklar ve toplu yaşam alanları dezenfekte edilecek.

Bingöl Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü, Küresel Koronavirüs (COVID-19)  salgınına karşı il genelinde hastalıktan korunmaya yönelik hijyen çalışmalarının sıkılaştırıldığını bildirdi.

Çalışmalar kapsamında ilk olarak şehir içi yolcu taşımacılığı yapan otobüsler ile yolcu duraklarının dezenfekte edildiği belirtilen açıklamada, çocuk parkları, dinlenme alanları, kültürel ve spor tesisleri gibi tüm hizmet noktalarında düzenli olarak temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarının yapılacağı vurgulandı.

Açıklamada, “Tüm dünyayı saran koronavirüsünün etkilerini en aza indirmek için planlı bir şekilde çalışmalar yürütülecek. Vatandaşlarımızın toplu olarak kullandığı alanlar ile toplu yaşam alanlarının daha temiz ve sağlıklı olması tedbirler alınarak hijyen çalışmaları titizlikle yürütülüyor. İlimizi besleyen tüm içmesuyu depolarımız temizlenip dezenfekte ediliyor. Temizlik İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan ekipler, gece saatlerinde araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yol ve caddelerde temizlik çalışması sürdürüyor. İlimiz genelinde temizlik çalışmaları ve tüm virüslere karşı dezenfekte çalışmaları sürdürülecektir” denildi.

VATANDAŞLARA HİJYEN UYARISI

Ortak kullanım alanlarının sıklıkla havalandırılması, kişisel hijyen kurallarına dikkat etmesi vurgulanan açıklamada, korunma yolları ve virüs belirtilerine yer verildi.

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır. Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.

EL HİJYENİNE ÖNEM VERİLMELİ

Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

BELİRTİLERİ VARSA NELER YAPILMALIDIR?

Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta orlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.